İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Roma gezisi yanıtı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Belediyelerin görevi gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil” sözlerine, “Ekonomiyle uğraşsın” ifadeleriyle yanıt verdi.

7 ilçedeki 8 parkı yenilemesi dolayısıyla toplu açılış töreni düzenlendi. Zeytinburnu Çırpıcı Kent Parkı’nda düzenlenen toplu açılış töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, İstanbul’da hayatı herkes için kolaylaştırma ve güzelleştirme çabasında olduklarını söyledi. Bu çabanın, başarıldığında yerel yöneticileri çok mutlu eden bir çaba olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Liyakate dayalı bir süreç ve gerçekten iş ahlakını en önde tutma gayreti, her kurumu yukarıya taşır. Güzel de bir söz vardır; işleyen demir ışıldar misali. Dolayısıyla çok çalışmak ve üretmek, milletimize hizmet sunmak, hepimizin mutlak prensibi olmalıdır. Bu anlamda çalıştıkça enerjinizin arttığını da hissedebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Meseleyi insanımıza yatırım olarak ele alıyoruz”

“İstanbul’un, böylesi büyük bir şehrin, coğrafyasına çok büyük sorumluluğu olan bir kentin, durma diye bir şansı yok. Dolayısıyla durmak, beklemek, tahammülü olmayan bu şehirde bekleyen hizmetleri, bekleyen çözümleri hızlıca sunmak, hepimizin iş birliği içerisinde de ortaya koymak zorunda olduğu performans.

Tabii ‘yatırım’ deyince, farklı yatırım tarifleri yapılabilir. Biz meseleyi insanımıza, bu şehirde yaşayan herkese yatırım olarak ele alıyoruz. Bütçelerimizi, özellikle insanlarımızın hayat standardını yükseltmeye dönük kullanma gayretimiz en üst seviyede. Şehrimizin toplam hayat kalitesini iyi bir seviyeye taşıdığımızda, şehirdeki mutluluğun, huzurun da onunla paralel bir biçimde büyüyeceğini de biliyoruz. Tabii ‘Yeşil İstanbul’ vizyonu bizim için önemli. En baştan beri ‘Yeşil İstanbul’ tarifini hep yaptık ve geliştirerek devam ettik. Bu konuda uzman tarifleri, akademisyenler, bilim insanları, ekolojik çevreyi korumak, doğal çevreyi bu yönde geliştirmek, doğallığı büyütmek ve özellikle doğal alanları da korumak hep önceliğimiz oldu. Yeşil İstanbul, ortaya koyulan bu tür alanlarla insanların nefes almasını, sağlıklı bir çevreye kavuşabilmesini, sosyalleşebilmesini ve aktif olabilmesini de sağlıyor. 13 milyon metrekareyi aşan bir seviyeye erişmek, bizim için gurur verici.”

“Yeşil alanları halkın kullanımına sunma amacıyla hareket ediyoruz”

Kent ormanları ve yaşam vadileriyle İstanbul’un her noktasını koruma ve o alanları halkın kullanımına sunma amacıyla hareket ettiklerini belirten İmamoğlu, “Bu anlayışımız, bu dönemin önemli bir karakteri olmuştur. Dere yataklarını bu yönüyle kullanılmaz halden ve de İSKİ’nin bir faaliyet alanı olarak da özellikle bunu taşıyarak, ki İSKİ, ilk defa vadilere bu denli büyük yatırımlar yapıyor. Dün açıklanan rakamıyla 3 milyarın üzerinde bir yatırımla, son 5 yılda vadileri yaşam vadilerine dönüştürmesiyle beraber, başarması çok özenli bir çaba. Bu dönemde bunu daha da yukarıya taşıyacağız” dedi.

“İstanbul’umuzda bazı alanlar var ki böyle uzakta durur. Oralara pek yaklaşamayız ya da kullanamayız. Bu alanları da büyük kent parklarına dönüştürmek konusunda çok özel çalışmalarımız var. Bugün, bu ilçelerden üç belediye başkanımız bize eşlik ediyor. Birazdan bu dönem görevine devam edecek olan Zeytinburnu Belediyemizde Ömer Arısoy Belediye Başkanımızla, önümüzdeki 5 yılı müzakere edeceğiz ve ‘İş birliğimizi nasıl geliştiririz’ diye konuşacağız. 39 ilçemizin 39’uyla da önümüzdeki 5 yılı nasıl geçirmemiz gerektiğini, iş birliğini nasıl yukarıya taşıyabiliriz, geçtiğimiz 5 yılda neyi eksik yaptık, hangi konuları tamamlayabiliriz, nasıl davranışlarımızla toplumumuzun daha verimli bir biçimde hizmet almasını sağlayabiliriz; prensipleriyle bir araya geleceğiz.”

Seçim takviminin bittiğini, hizmet döneminin başladığını ifade eden İmamoğlu, “Önümüzdeki süreçte milletimizin takdirini, milletimizin huzurunu hizmet alması için kullanmak vazgeçilmez prensibimiz olacaktır. Amasız, fakatsız, hiçbir çerçeveyi bu işin etrafını sınırlayarak ortaya koyan bir daraltma alanına asla koymayacağız, sıkıştırmayacağız. Umuyorum bütün kamu kurum ve kuruluşları, bütün yerel yönetim kurumları, ilçeleri, beldeleri, büyük şehirleri ve illeri, bu tavır ve davranışlarla insanımızın mutluluğu ve huzuru için çalışır. İnşallah her birimiz, insanımızın ve yurttaşımızın takdirini alan yöneticiler oluruz. Zaten insanı herhalde en fazla mutlu edecek şey, hizmet ettiğiniz insanların yüzündeki tebessüm, mutluluk, huzur ve size sunduğu güzel cümlelerdir diye düşünüyorum. Bu manada Allah bizi, milletimize mahcup etmesin. Şehrimizin ve ilçelerimizin insanlarına, hemşehrilerimize mahcup etmesin diyerek, parklarımız hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, dün Kabine Toplantısı sonrasında İmamoğlu’nun gazetecilerle birlikte katıldığı Roma gezisine tepki göstererek, “Kimse kusura bakmasın, belediyelerin görevi, kamusal alanda içkiyi özendirici işler yapmak, gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil, insanları alkol belasından uzak tutmaya çalışmak olmalıdır. Biz bunların hiçbirini masum adımlar olarak değerlendirmiyoruz.” demişti. 


TIKLAYIN | Faruk Bildirici’nin yazısı – Roma gezisi, davetli gazetecilik ve Murat Ongun’un yanıtı

TIKLAYIN – Ertuğrul Özkök: 31 Mart Türkiye’sinin yeni medyası; İmamoğlu’nun B-737’sindeki gazeteciler

TIKLAYIN – Ahmet Hakan: Erdoğan’ın gezilerinde otel ve yemek parasını gazeteciler ödüyor; İmamoğlu gezisine katılan gazeteciler de kendi mi ödedi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir